5 nejčastějších otázek při výběru brýlí

Datum publikování 13.12.2019

Celý rok a téměř za každého počasí nosíme sluneční brýle. V dnešní době máme k dispozici tolik možností, že výběr může být někdy náročný. Existují tedy nějaké otázky, které by mi pomohly s výběrem a nasměřovaly by mě rovnou k těm nejlepším kouskům?

 

Existují! A právě jim se věnuje tento článek. Je to selekce naší 25ti leté praxe.

 

Na co se ptát?

Nejprve je třeba položit si pár základních otázek:

  • Při jakých příležitostech budu brýle nosit? Pro běžné nošení ve městě, na nějaký konkrétní sport, nebo na dovolenou u moře?
  • Potřebuji brýle ke své práci? Jsem profesionální řidič, pilot, plavčík, nebo produkční na place?
  • Jsou pro mě brýle v prvé řadě módním doplňkem, dotváří můj vzhled? A není náhodou pro mě nutné či vhodné, třeba kvůli práci, přemýšlet nad tím, jak na druhé působím?

 

Toto jsou základní kritéria, která bychom si měli položit, podle kterých se dostáváme do užšího výběru. Zvolené brýle by měly sedět v situacích, při kterých je budu nosit.

 

Na výběr máme z módních a extravagantních brýlí, dále brýle určené na sportování, do města, se samoztmavovacími či polarzačními čočkami. Variant a možností je spousta.

 

Nejdůležitější je zeptat se sám sebe: “Pro jaké příležitosti je hledám? Kdy a kde je budu nejvíc nosit?“ Zodpovězení těchto otázek vám zajistí, že při výběru neuděláte chybu hned na začátku. Následně se můžete posunout k tomu vybrat model, který vám bude skvěle sedět jak tvarově tak vzhledově.

 

PATERO RAD K NEZAPLACENÍ ANEB JAK SPRÁVNĚ VYBRAT

 

1. Jaký je rozdíl mezi levnými a dražšími slunečními brýlemi?

Skutečně velký. Brýle jsou díky své křehkosti jedny z těch produktů, kde se vyplatí připlatit si za kvalitu. V běžném životě to znamená rozdíl pár stovek oproti levnějším variantám, díky čemuž na oplátku získáte několikanásobně delší živostnost.

 

Kvalitní brýle by měly poskytovat samozřejmě ochranu před ultrafialovými slunečními paprsky anebo před intenzivním světlem a oslněním. Pokud zvolíme levnější variantu, přijímáme tím i možnost, že se některých těchto výhod vzdáváme. Levné „no name“ brýle jsou vyrobeny s maximálním důrazem na nejnižší možnou cenu a tedy často vyrobeny z nekvalitních materiálů, šetří se na zpracování čoček, obrouček a samozřejmě technologiích. Při sportování, a také při běžném nošení, se vám pak může snadno stát, že materiál nevydrží a v nejméně vhodnou chvíli se brýle rozpadnou, obroučky prasknou, šroubky povolí. Což vás zaskočí… A nehoda je nasnadě.

 

Proč si tedy připlatit?

 

Měli bychom volit osvědčené značky, které nabízí brýle opatřené certifikovanými materiály. Dopřejeme svému zraku maximální ochranu, sami sobě pocit bezpečí a sebejistoty, získáme na kredibilitě a ve skutečnosti ušetříme. Levné brýle, které mají plnit účel “na okrasu”, nemají s ochranou zraku moc společného a mohou přispět naopak k jeho poškození… O kredibilitě se u noname značky bavit nemůžeme a úroveň kvality známe, nebo tušíme všichni. Kdo z nás by to chtěl…

 

2. Jak poznám, jestli brýle mají UV filtr a co znamená UV400?

Správná ochrana znamená, že všechny čočky použité ve slunečních brýlích, mají 100% blokaci proti UV záření. Vážné oční problémy mohou být spojeny právě s UV zářením. To se dělí na UV-A a UV-B. Jsou samozřejmě ještě další typy, ale tyto dva jsou pro nás, jakožto pro běžného zákazníka, který hledá ochranu, nejpodstatnější. Pokud naše oči vystavujeme dlouhodobě a intenzivně působení nežádoucího záření, zaděláváme si na možnost nevratného poškození zraku.

 

Jak svůj zrak zajistíte a ochranu pojistíte?

 

Na výrobku manuálu nebo etiketě by mělo být vždy uvedeno, jak vysokou ochranu sluneční brýle mají. Nejčastěji je to malá samolepka, která je na sklíčku brýlí. Vždy požadujte UV filtr 400nm. Znamená to, že čočky nepropouští záření nižší vlnové délky než je toto (UV záření) a vám je tak dopřána 100% ochrana proti veškerému existujícímu UV záření (A,B,C) na zemi.

 

Nenechte se zmást

 

Pokud váháte, zda jsou vaše stávající brýle UV filtrem opatřeny, protože mají čirá sklíčka, případně jemné barvy, nemusíte se bát. Pokud jsou nebo byly označeny nálepkou, UV filtr je tam stále! Nelze jej smazat, setřít, zničit, jedná se o technologii materiálu, ze kterého jsou sklíčka vyrobena. To samé platí pro staré brýle, které máte už nějaký ten pátek za sebou.

 

3. Podle čeho si vybírat správné brýle na sportování?

Jste sportovně založení? Milujete plážový volejbal, golf, cyklistiku, chození po horách, vodní sporty, nebo máte takovou profesi, která vyžaduje vaše celodenní fungování na přímém slunci? Pak jsou pro vás ideální brýle opatřené speciálními filtry. Ty eliminují oslnění, zvyšují kontrasty a filtrují škodlivé záření. Některé mohou dokonce zvýšit vnímání hloubky. Všechny tyto problémy vyřeší brýle opatřené polarizačním filtrem. Více o tom, jak polarizace funguje, se dočtete zde.

 

Pro sport jsou k dostání speciálně řešené modely. Například pro kolo a jiné aktivní sportování je nutné, aby byly brýle vyrobeny z lehkého materiálu. Musí přesně a pevně padnout. Tam, kde se dotýkají naší pokožky a hlavy, by měly mít protiskluzové povrchy.

 

Ideální je vybírat takové brýle, které mají nastavitelné nosníky a můžeme si je dotvarovat k vlastní spokojenosti. Velmi osvědčené jsou chybějící spodní obroučky, díky nimž můžete měnit čočky.

 

Pro konkrétní prostředí a sílu oslnění pak můžete volit optimální barvy sklíček. Většina těchto modelů disponuje také ventilačními otvůrky, které pomáhají omezovat zamlžování brýlí.

 

4. Jak si vybrat správné brýle k vodě?

Vycházejme z toho, že u moře jsou naše oči intenzivně vystavovány světelným odleskům. Intenzita světla, které se odráží od vodní hladiny, se umí vyšplhat až o 80 % výše, než je odráženo světlo např. od travnaté louky. Síla oslnění se tak doslova násobí. Je potom nutné vybírat čočky se správnou tmavostí.

 

K moři byste měli zvolit čočky v kategorii číslo 3 a kategorii 4, která je vhodná mimo jiné i na hory. Co se týče barevnosti, ideální je volit takové brýle, které jsou zabarveny do kouřové, hnědé, nebo zelené. Pokud ale například hledáte ideální brýle na vodní sporty, třeba plavbu na lodi, windsurfing, nebo jen jako rybář pozorujete hladinu, je třeba vyvážit modré pozadí. Zvolte růžové nebo vínové tóny čoček.

 

Myslete také na to, že se chcete sami sobě a svému okolí líbit. Pak je vhodné, přemýšlet nad tvarem obrouček a tím, jaká barva se vám hodí k opálené pleti. Více se tomu věnujeme v našem lifestylovém povídání, které ocení hlavně dámy.

 

5. Jak vybrat ty správné brýle pro děti?

Myslíme také na vaše ratolesti, kde jsou kvalitní brýle naprosto zásadní pro správný a zdravý vývoj zraku. Zapomeňte na to, že z toho vyrostou, nebo brýle zničí, případně ztratí. Nešetřete na svém dítku za každou cenu. Negativní důsledky se nemusí projevit ihned. Vaše dítě roste, vyvíjí se a je třeba mu poskytnout ty nejlepší podmínky.

 

K dostání jsou skvělé kousky z odolných a antialergenních materiálů, které jsou zároveň odlehčené a netlačí na hlavičku. Další výhodou je ohebná konstrukce rámu. Brýle by neměly dítě omezovat v aktivitě a kromě ochrany zraku dávat dětem prostor divočit, skákat, běhat… zkrátka být pořád dítětem a mít možnost se projevit.

 

Není důvod se dlouze zamýšlet nad barvou čoček. Univerzální kouřová či hnědá udělá nejlepší službu. Zato se ale můžete s dětmi hezky vyřádit při výběru barvy obrouček, které jsou vyvedeny v nejrůznějších motivech a výrazných odstínech.

 

Nezapomeňte, že u dětí je zkrátka ochrana, lehkost, ohebnost a jiná zdravotní nezávadnost brýlí to nejdůležitější.

 

Na módní výstřelky budou mít v životě ještě dost času, a když jejich oči budou zdravé a budou moci svět objevovat bez zdravotních zábran a omezení, určitě si sami v dospělosti vyberou svůj osobitý styl a budou jedineční!